15 листопад 2017
Голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган та директор Департаменту охорони здоров’я КОДА Алла Арешкович зустрілися з керівництвом Інституту педіатрії НАМНУ, Асоціації неонатологів України та представниками Американської академії педіатрії.
Під час зустрічі говорили про можливості зміцнення системи охорони здоров’я Київщини, зокрема про шляхи зменшення захворюваності та смертності новонароджених, які потребують первинної реанімації і після реанімаційної допомоги в родопомічних закладах області.
Торік в регіоні народилося 17 тисяч 673 дитини (у 2016 рік – 19 тис 420). Померло до 1 року 90 дітей (в 2016 році – 99 дітей). В неонатальному віці померло 50 дітей, із них в ранньому неонатальному віці – 34 дитини та в пізньому – 16. Серед причин смертності на першому місці – вроджені інфекційні захворювання, а це сепсис, пневмонія, інфекції специфічні для перинатального періоду. На другому місці вроджені вади розвитку і на третьому – внутрішньошлуночкові крововиливи. У всіх випадках діти були недоношені до 1200 грам при народженні.
Для покращення ситуації є ряд питань, які потребують вирішення. Приміром, апаратура реанімації та інтенсивної допомоги, яка використовується на обласному рівні, на 90-80% морально та фізично застаріла. Назріла необхідність придбати нову сучасну апаратуру для надання висококваліфікованої допомоги новонародженим. Потребує перегляду пренатальна діагностика, так як в більшості лікарень апарати ультразвукової діагностики потребують заміни у зв’язку із закінченням терміну експлуатації. Необхідно й оновлення парку реанімобілів КЗ КОР «КОДЛ» та КЗ КОР «КОДЛ №2» для роботи виїзних реанімаційних неонатальних бригад, тощо.
Говорячи про неонатальну педіатрію, варто зазначити і нестачу кадрів. В області працює лише 54 лікаря-неонатолога, що складає 66,87% укомплектованості.
Немає лікарів неонатологів у Баришівському, Макарівському, Васильківському, Ставищанському районних та Березанському міському пологових відділеннях.
На зустрічі в облдержадміністрації мова йшла також про удосконалення володіння медичним персоналом пологових залів навичками реанімації, визначення показань до її потреби, відповідної підготовки, правильної оцінки стану новонародженого і своєчасного початку реанімації, що є невід’ємними складовими у наданні допомоги новонародженим в перші хвилини життя.
Представники Американської академії педіатрії запропонували колегам з Київщини перейняти їхній досвід та використати методики Програми реанімації новонароджених.
Нарада проходила в рамках Меморандуму про співпрацю між КОДА та НАМНУ, підписаного в грудні 2017 року, та Угоди про співпрацю між Благодійним фондом «Заради дитини», Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація неонатологів України» та Департаментом охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації, підписаною 2 травня 2018 року.
Крім того, 7-8 червня 2018 року в Києві проходить семінар-тренінг з первинної реанімації новонароджених згідно українсько-американської навчальної програми, в якій беруть участь задля підвищення кваліфікації 40 фахівців із Київської області – лікарі-неонатологи, дитячі анестезіологи, акушери-гінекологи.
Друковані навчальні матеріали, манекени та базове реанімаційне обладнання для комунальних родопомічних закладів Київської області, яке буде представлене для навчання, по закінченню проекту буде передане безоплатно на баланс комунальних родопомічних закладах Київської області в установленому законодавством порядку для подальшого використання за цільовим призначенням.
До Всесвітнього дня дитини 20 листопада в рамках спільного проекту ДУ «Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України» у партнерстві з Асоціаціями педіатрів і неонатологів України та клініко-діагностичним центром «Фармбіотест» розширений неонатальний скринінг
Опубліковано офіційний переклад видання "Процедури догляду" з Європейського стандарту догляду за новонародженим EFCNI.
Асоціація неонатологів України та благодійний фонд "Заради дитини" надали благодійну допомогу Дитячій міській клінічній лікарні Полтави. Було надано обладнання для тривалого неінвазивного монаторингу стану пацієнта та проведення кваліфікованої інтенсивної терапії передчасно народженим новонародженим дітям. Завдяки придбаному обладанню рятуються життя малюків вже сьогодні.
Керівництво Британської асоціації перинатальної медицини. Версія від 27 квітня 2020р. Редакція перекладу українською мовою професор Дмитро Добрянський.